سئو تصاویر و انواع فرمت ها و پلاگین های بهینه سازی

موتور جستجوی گوگل به عنوان مهم‌ترین مرجع جستجو در دنیای اینترنت شناخته می‌شود. قابلیت‌های بسیار گسترده‌ای که از سوی این موتور ارائه می‌شود باعث شده است تا بسیاری از سایت‌ها علاقمند باشند تا به عنوان نتایج برتر این موتور جستجو نمایش داده شوند. سئو تصویر به عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای پیش رو برای کسانی است که قصد دارند در صفحه اول موتور جستجوی گوگل سایت خود را به نمایش در بیاورند.

اما اصولا بهینه سازی تصویر چیست؟ چه کاربردی دارد و چه نکاتی در این خصوص دارای اهمیت است؟ ما در این مقاله با شما همراه هستیم تا در خصوص موارد زیر اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم:

  • سئو تصویر چیست؟
  • مراحل بهینه سازی تصویر برای موتور جستجوی Google
  • در مورد روش‌ها و ترفندهای سئو عکس چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟
  • بهترین فرمت تصویر برای قرارگیری در وبسایت کدام است؟
  • ابزارهای مربوط به تغییر فرمت‌ها را بیشتر بشناسید
  • از چه ابزاری برای کاهش حجم تصاویر می‌توانیم استفاده کنیم؟
  • با انواع ابعاد و سایز عکس برای بهینه سازی بیشتر آشنا شوید.

در ادامه با مقاله سئو تصویر چیست همراه شوید تا اطلاعات کامل و جامعی را در این مورد با شما در میان بگذاریم.

سئو تصویر چیست و انواع فرمت های مهم و پلاگین های عکس وردپرس
سئو تصویر چیست و اناوع فرمت های مهم در وب با پلاگین های مهم تصاویر در وردپرس

سئو تصویر چیست؟

سئو تصویر را می‌توان به عنوان فرآیند مربوط به بهینه سازی تصاویر شناخته می‌شود. در این صورت موتور جستجوی Google به سادگی می‌تواند وب سایت شما را پیدا کرده و شما را در نتایج مربوط به تصاویر رتبه بندی کند. هر چقدر که سئو عکس شما بهتر باشد، در نتیجه می‌توانید انتظار داشته باشید که رتبه سایت شما در قسمت Google Images بهتر خواهد شد. سئو تصویر علاوه بر بهبود رتبه سایت شما در قسمت Google Images برای بهینه سازی کلی سایت شما نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

سئو عکس می‌تواند شامل عناصری مانند نوع فرمت‌های تصویر، اندازه عکس و سایر مشخصات تعیین شود. باید در نظر داشته باشیم که استفاده از تصویر یونیک یا کپی رایتینگ عکس نیز بر سئو تصویر در Google تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت که البته در این خصوص در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سئو تصویر را می‌توان یکی از عناصر مربوط به on page SEO دانست. در بسیاری از موارد نادیده گرفته می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود تا شما موقعیت بسیار خوبی با سئو تصویر دارید تا بتوانید نسبت به رقبای خود بهتر عمل کنید. با استفاده از ترفندها و روش‌های بهینه سازی تصویر که در ادامه بیشتر در خصوص آنها با شما صحبت خواهیم کرد، شما می‌توانید ترافیک ارگانیک سایت خود را بهبود بخشید. بیشتر در مورد سئو چیست بخوانید.

7 گام بهینه سازی تصویر برای موتور جستجوی Google

با توجه به اهمیت بهینه سازی تصویر، در این قسمت از مقاله هگزلا با شما همراه هستیم تا در خصوص مراحل بهینه سازی تصویر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

گام اول: کاهش حجم تصاویر

سرعت سایت شما از مهم‌ترین عوامل در بهینه سازی به شمار می‌رود و شما باید حتما سرعت سایت خود را در بیشترین حالت ممکن تنظیم کنید. از این روی شما باید به این منظور، حجم تصاویری که در وب سایت خود قرار می‌دهید را کاهش دهید. این مسئله به عنوان یک عامل رتبه بندی فعال از دید Google به شمار می‌رود و با کاهش حجم تصویر شما قادر هستید که دید مثبتی از سوی گوگل داشته باشید.

به منظور این که بتوانید بهترین تصاویر با حجم کم را در وب سایت خود قرار دهید، می‌توانید از ابزار PageSpeed Insights استفاده کنید. این ابزار گوگل به شما کمک می‌کند تا ارزیابی‌های Google در خصوص تصاویر را داشته باشید و در صورتی که سرعت سایت شما به واسطه حجم بالای تصاویر کاهش پیدا کرده باشد، به اطلاع شما خواهد رساند.

فشرده سازی، کاهش حجم عکس ها و افزایش سرعت سایت
فشرده سازی عکس های سایت و کم کردن حجم تصویر و تاثیر زیاید روی سرعت سایت دارد.

تصاویری که حجم بالایی دارند، معمولا باعث می‌شوند که سرعت بارگزاری صفحه کاهش پیدا کند. سئوی تصویر و سرعت صفحه با یکدیگر به صورت مستقیم در ارتباط هستند و از این روی به شما توصیه می‌کنیم که حتما از روش‌های کاهش حجم تصاویر استفاده کنید. این کار می‌تواند شامل تغییر فرمت تصاویر و همچنین استفاده از ابزار Compressor باشد که در ادامه توضیحات بیشتری را در خصوص آن با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

گام دوم: استفاده از فرمت صحیح تصاویر

اگر بخواهیم ابزار PageSpeed Insight را باز هم به عنوان مرجعی جهت سئو تصویر بیان کنیم، باید بگوییم که استفاده از فرمت صحیح نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این ابزار گوگل به شما پیشنهاد می‌دهد که فرمت تصاویر شما برای استفاده در وب سایت، JPG XR، JPEG 2000 یا WebP باشد که البته ما در ادامه بیان خواهیم کرد که برای سئو تصویر بهتر است از فرمت WebP استفاده کنید و چرا این فرمت در دنیای امروز افزایش سرعت سایت وردپرس تا این حد مورد توجه قرار گرفته است.

چرا این ابزار توصیه می‌کند که فرمت تصاویر خود را بر روی موارد فوق قرار دهید؟ به این دلیل که این فرمت‌ها برای رمزگذاری تصاویر بسیار جذاب‌تر هستند و سرعت بالاتری دارند. از دیتای موبایل کمتر استفاده می‌کنند و در نهایت سئو سایت شما را بهبود می‌بخشند!

گام سوم: اندازه تصاویر متناسب با مقیاس سایت شما باشد

گام بعدی در راستای سئو تصویر را می‌توان استفاده از اندازه مناسب تصویر دانست. در واقع باید به CMS مورد استفاده برای طراحی سایت توجه کنید. برای مثال برخی از CMS ها توصیه می‌کنند که تصاویر به صورت مربع و 2048*2048 پیکسل باشد. در این صورت می‌توانید انتظار داشته باشید که سئو تصاویر شما به بهترین شکل انجام شود. در بخش‌های بعدی همین مقاله آموزشی در خصوص ابعاد و اندازه‌های عکس مورد استفاده در وب سایت بیشتر صحبت خواهیم داشت.

گام چهارم: از تصویر یونیک، غیر کپی استفاده کنید

استفاده از تصویر یونیک می‌تواند باعث شود تا شما در سئو تصویر بهتر عمل کرده و بهینه سازی تصویر را با کیفیت بیشتری انجام دهید. به این منظور می‌توانید یک تولید کننده محتوای گرافیکی استخدام کنید و یا از وب سایت‌های ارائه خدمات مربوطه استفاده کنید. عکس‌های استوک استفاده نکرده و همواره سعی کنید که محتوای تصویری را خودتان بسازید. این کار باعث می‌شود تا سایت شما رتبه بهتری را از لحاظ بهینه سازی تصویر دریافت کند.

گام پنجم: از عنوان، زیرنویس و Alt تصویر استفاده کنید

در راستای سئو تصویر در سایت خود می‌توانید این سه خصوصیت را در نظر داشته باشید. زمانی که گوگل تصمیم می‌گیرد که کدام عکس‌ها را به مخاطبین خود نمایش دهد، نیاز به اطلاعات دارد. شما می‌توانید برای ارسال اطلاعات برای گوگل از عنوان، زیرنویس و Alt تصویر استفاده کنید. این مسئله به معنای آن است که شما اطلاعات مورد نیاز برای گوگل را ارسال کرده‌اید. در ادامه بیشتر در خصوص این موضوعات با شما صحبت خواهیم کرد.

Alt تصویر چیست؟ متن جایگزین یا Alt به عنوان دیدگاه تجربه کاربری ارائه می‌شود و صفحه خوان گوگل می‌تواند تشخیص دهد که تصویر در مورد چه موضوعی است. آیا برای کاربر با توجه به جستجوی انجام داده شده مناسب است؟ در نظر داشته باشید که Alt حتی زمانی که سرور سایت شما از مدار خارج شود، باز هم قابلیت نمایش را دارد.

با این وجود می‌توان گفت که از لحاظ رتبه بندی، متن جایگزین یا Alt تصویر به عنوان مهم‌ترین روش ابراز وجود سایت شماست. همچنین شما می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظر صفحه را در این قسمت وارد کنید. این کلمات می‌تواند توصیفی نباشد و از این روی شما باید حتما از آن استفاده داشته باشید.

  • عنوان: باید در نظر داشت که عنوان تصویر نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به صورت مستقیم گوگل اعلام نکرده است که استفاده از عنوان ضروریتی در رتبه بندی سئو تصویر شما دارد. با این حال بهتر است یک عنوان برای عکس خود در نظر بگیرید.
  • زیرنویس: اطلاعات تشریحی در خصوص عکس را می‌توان به صورت زیرنویس عکس قرار داد. این زیرنویس در وب سایت در قسمت پایین تصاویر قرار داده می‌شود و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. به منظور آن که بتوانید تولید محتوای حرفه‌ای کنید، بهتر است در سئو تصویر از زیرنویس نیز استفاده شود.

گام ششم: اشتراک گذاری یکپارچه عکس در شبکه های اجتماعی

همه ما می‌دانیم که اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در سئو تصویر نیز این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و به همین منظور توصیه می‌شود که حتما از برچسب‌های HTML استفاده داشته باشید. این کار باعث می‌شود که به صورت خودکار تصاویر شما در فیس بوک و توییتر نیز منتشر شود و همین مسئله باعث می‌شود که ترافیک سایت شما با استفاده از سیگنال‌های شبکه اجتماعی بیشتر شود.

در صورتی که مطمئن نیستید کدهای مربوطه در HTML شما وجود دارند می‌توانید از پلاگین‌های تصویر استفاده کنید که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال پیاده سازی تگ‌های Open Graph از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و در CMS شما می‌تواند عملکرد بسیار زیادی داشته باشد. همچنین استفاده از SEO Friendly Images به عنوان یک پلاگین سئوی تصویر به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید سئو تصویر خود را بهبود بخشید که البته در خصوص این ابزار در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

گام هفتم: استفاده از لیزی لود تصویر را جدی بگیرید

در نهایت باید در نظر داشته باشید که برای سئو تصویر بهتر است که از Lazy Load یا بارگذاری تنبل استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که تا زمانی که نیاز به نمایش دادن تصاویر نیست، آنها در صفحه شما لود نشوند و همین امر باعث می‌شود تا شما بتوانید مدت زمان بارگیری سایت را کاهش بخشیده و سایت خود را با سرعت بالاتری به نمایش در بیاورید. گوگل در بخش PageSpeed Insights نیز تایید می‌کند که استفاده از این روش در سرعت سایت بهتر کارایی بسیار زیادی را دارا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید
سوال و نظر خود را در مورد این پست بنویسید.

0 دیدگاه برای پست "سئو تصاویر و انواع فرمت ها و پلاگین های بهینه سازی" ارسال شده: